کلاس ششم دلفان
ششمی ها 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
همکاران محترم    ودانش آموزان عزیزسلام و آرزوی قبولی طاعات 
یکی از موضوعات کتاب ریاضی دوم و ششم راهکارهای حل مسئله می باشددر ادامه  با این راهکارها آشنا می شوید در ضمن  از این به بعد در پست های بعدی منتظر نمونه های مختلف تمرین ها  با راهکارهای حل مسئله باشید و برای این امر هر روز به وبلاگ سربزنید . خواهشمند است نظر خود را در این باره حتما بنویسید تا مشوق ما برای ادامه ی این کار باشد . با تشکر التماس دعا
مهارت حل مسئله :
در مهارت حل مسئله استفاده از راهکارهای مختلف و توسعه ی آن در تفکر دانش آموزان مورد نظر است . تعدادی از راهکارهای مناسب برای حل مسئله در سطح آموزش عمومی عبارتند از :
1 – رسم شکل
2 – حدس و آزمایش
3 – جدول نظام دار
4 – حذف حالت های نامطلوب
5 – الگویابی
6 – حل مسئله ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی
7 – زیر مسئله
8 – روش های جبری
توضیحات بیشتر را در ادامه  بخوانید 
1 – رسم شکل : حل کردن مسئله با کشیدن شکل یا دیاگرام و یا یک مدل ریاضی .
2 – حدس و آزمایش : حل کردن مسئله از طریق حدس جواب و آزمایش آن در شرایط مسئله و تصحیح حدس ها با دلایل منطقی  برای رسیدن به جواب صحیح .
3 – جدول نظام دار : قرار دادن داده ها و دسته بندی آن ها در جدول ، با یک نظم منطقی ، به طوری که تمام حالت های ممکن مسئله ، در جدول نظام دار به دست آید .
4 -  حذف حالت نامطلوب : یعنی با حذف  حالت های نادرست یک مسئله ، کم کم به پاسخ صحیح آن نزدیک شود و تنها حالت درست ممکن به دست آید .
5 -  الگویابی : یعنی با رفتن یک رابطه ی عددی یا هندسی بین داده های مسئله ، پاسخ سئوال یا خواسته های مسئله روشن شود .
6 – حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی : یعنی با ساده کردن مسئله یا در نظر گرفتن حالت خاص و ساده تر مسئله و حل کردن آن به کمک یک الگویابی ، مسئله ی ساده را تعمیم داده تا مسئله ی اصلی حل شود .
7 -  زیر مسئله : تبدیل کردن یک مسئله ی پیچیده به چند مسئله کوچک و ساده تر ، به طوری که با حل مسئله های کوچک و تقسیم شده ، مسئله ی اصلی حل شود .
8 –روش های جبری : یعنی با استفاده از جبر ، مسئله را به معادلات جبری ریاضی تبدیل کنید ، به طوری که با حل معادلات جبری پاسخ مسئله پیدا شود .
التماس دعا
[ ۱۳٩۱/٩/٥ ] [ ٢:٤٤ ‎ق.ظ ] [ امیر حسین خزایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام به بازدیدکنندگان - این وبلاگ می کوشد تا مطالب تازه وجدیدی را در اختیار دانش آموزان -اولیا -پرسنل مدرسه وتمامی بازدیدکنندگان قرار دهد
موضوعات وب
RSS Feed

سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
<CENTER>مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت