کلاس ششم دلفان
ششمی ها 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

سیستم توزیع گاز طبیعی

آموختیم که گاز طبیعی یک نوع سوخت فسیلی است که از یک مولکول گازی شامل دو اتم تشکیل شده است (ترکیب یک اتم کربن با چهار اتم هیدروژن). فرمول شیمیایی این گاز CH4 است. شکل یک مولکول در تصویر نشان داده شده است.

 

گاز طبیعی را با gasoline (بنزین) که به اختصار آن را gas می نامیم ، اشتباه نکنید. گاز طبیعی مانند نفت در زیرزمین و زیرکف دریا یافت می شود. مانند حفاری چاههای نفت ، جهت دسترسی به مخازن گاز طبیعی نیز چاههایی حفر می شود. هنگامیکه چاه به ناحیه ایی که دارای گاز طبیعی است برخورد
می کند، به کمک لوله هایی می توان آنرا به سطح زمین منتقل نمود.

جهت استفاده از گاز طبیعی باید آنرا از طریق چاههایی استخراج نمود. سپس شبکه وسیعی از خطوط لوله ، گاز طبیعی را از میدانهای گازی به ما میرساند. عرض بعضی از این لوله ها به دو فوت می رسد. از آنجائیکه نیروگاههای برق و کارخانه ها سوخت بیشتری استفاده می کنند ، لذا گاز طبیعی از طریق لوله های بزرگتری به آنها فرستاده می شود.

نانواییها، برای گرم کردن تنور، جهت پخت نان ، کلوچه و بیسکویت از گاز طبیعی استفاده می کنند. سایر مشاغل از گاز طبیعی برای گرم کردن ساختمانها یا آب استفاده می کنند.

گاز از لوله های بزرگ به لوله های کوچکتر منتقل شده و بدست ما میرسد. در اداره و خانه ابتدا باید گاز طبیعی از کنتور ، که مقدار سوخت ورودی به ساختمان را اندازه گیری می کند ، عبور کند. سپس کارگر شرکت گاز، مقدار گاز مصرفی روی کنتور را قرائت نموده و برطبق آن شرکت هزینه آنرا از شما می گیرد.

 

در بعضی از خانه ها ، گاز طبیعی برای آشپزی و گرم کردن آب و خانه استفاده می شود. در نواحی روستایی که لوله کشی گاز وجود ندارد ، از پروپان (یک نوع گاز که در خلال پالایش نقت تولید می شود) یا گاز سیلندر استفاده می کنند. گاز پروپان را LPG(گاز نفت مایع) نیز می گویند. این گاز از متان و ترکیبی از سایر گازها مثل بوتان ساخته شده است . پروپان تحت فشار کم به مایع تبدیل می شود. اما گازهای طبیعی تحت سرمای بسیار شدید به مایع تبدیل می گردند. گاز طبیعی به عنوان سوخت ماشین و کامیون نیز مورد استفاده قرار می گیرد ، اما این نوع وسایل نقلیه باید دارای مخازن سیلندری (باک) برای حمل سوخت باشند.

استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت ماشین و نیز عاملی جهت تولید گرما ، هیچ گونه آلودگی را بدنبال نخواهد داشت. زمانیکه گاز طبیعی با اکسیژن ترکیب می شود (فرآیند احتراق) ، دی اکسید کربن ، بخار آب و انرژی گرمایی و نوری تولید می گردد.

  همه گازهای طبیعی مقداری ناخالصی دارند. این ناخالصی ها شامل سولفور و بوتان و سایر مواد شیمیایی است. سوختن این ناخالصی ها باعث آلودگی هوا می شود. مقدار آلودگی ناشی از گاز طبیعی کمتر از سوخت پیچیده ای مثل بنزین است. ماشینهای گاز سوز 90 درصد تمیزتر از ماشینهای بنزینی هستند. به همین دلیل اکثر مردم براین باورند که گاز طبیعی ، سوخت خوبی برای ماشین است زیرا باعث آلودگی هوا نمی شود.

[ ۱۳٩۱/۸/٢۳ ] [ ٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین خزایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام به بازدیدکنندگان - این وبلاگ می کوشد تا مطالب تازه وجدیدی را در اختیار دانش آموزان -اولیا -پرسنل مدرسه وتمامی بازدیدکنندگان قرار دهد
موضوعات وب
RSS Feed

سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
<CENTER>مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت