کلاس ششم دلفان
ششمی ها 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

گاز طبیعی

میلیونها سال قبل، باقیمانده‌های گیاهان و جانوران فاسد شدند و در لایه‌های ضخیم شکل گرفتند. این مادة فاسد شده از گیاهان و جانوران مادة آلی نامیده می‌شود که روزگاری زنده بودند. در طول زمان، گل و خاک به سنگریزه تغییر ماهیت می‌یابند و مادة آلی را پوشانده و در زیر سنگ محبوس می‌کند. حرارت و فشار بعضی از این مواد آلی را به ذغال و برخی دیگر را به نفت و برخی را به گاز طبیعی تبدیل می‌کند. محصول اصلی گاز طبیعی بصورت متان است که گازی متشکل از یک اتم کربن و چهار اتم هیدروژن است.

سازند گاز طبیعی و نفت

 

چگونه گاز طبیعی کشف شد؟

کاز از حفرات کوچک درون سنگ به هوا راه یافته و سپس اگر به اندازة کافی انرژی فعال‌سازی کافی از روشنایی یا آتش وجود داشته باشد، می‌سوزد. وقتی مردم اولین‌بار شعله‌ها را دیدند، آن را آزمودند و فهمیدند که می‌توانند از آن برای گرما و روشنایی استفاده می‌کنند.


چگونه گاز طبیعی را بدست می‌آوریم؟

 

گاز طبیعی با زمین‌شناسی (کسانی که ساختار زمین را مطالعه می‌کنند) و با موقعیت یا بی‌انواع سنگها که معمولاً از اطراف نهشته‌های گاز و نفت یافت می‌شوند، شروع می‌شود.

امروزه امکانات در دسترس آنها شامل بررسی لرزه‌ای است که برای یافتن مکان دقیق حفر چاه‌ها به کار برده می‌شود. بررسی‌های لرزه‌ای از انعکاس صدای حاصل از یک منبع لرزه در سطح زمین (معمولاً بصورت یک صفحة لرزان در زیر یک کامیون که برای این هدف ساخته شده) استفاده می‌کند و دربارة سنگ زیر سطح زمین اطلاعات جمع‌آوری می‌کند. گاهی اوقات لازم است از کمی دینامیت برای ایجاد لرزه مورد نیاز استفاده کرد.

 

دانشمندان و مهندسین ناحیة منتخبی را با مطالعة نمونه سنگهای زمین بررسی و اندازه‌گیری خصوصیات آنها، جستجو می‌کنند از محل مورد نظر مطلوب به نظر آمد، حفاری شروع می‌شود. بعضی از این مناطق روی خشکی و برخی دور از ساحل و در اعماق دریا هستند. هنگامیکه گاز پیدا شد، از طریق چاه به سطح زمین رسیده و نهایتاً‌به خطوط لوله‌های بزرگی هدایت می‌شود. برخی از گازها که در کنار متان تولید می‌شوند، شامل بوتان، پروپان (که به نام محصولات فرعی شناخته شده‌اند) هستند که از در دستگاه فرآوری گاز، از متان جدا پالوده می‌شود. محصولات فرعی به طرق مختلف به کارگرفته می‌شوند. برای مثال، پروپان می‌تواند برای پخت و پز در اجاق‌های گازی مصرف شوند.

از آنجا که گاز طبیعی بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه است، قبل از توزیع و به منظور دادن بوی ناخوشایند مخصوص، به گاز مرکاپتن که مادة‌شیمیایی با بویی سولفورمانند است، اضافه می‌شود. این خدمات به عنوان وسیلة ایمن‌سازی به مردم اجازه می‌دهد که در جو و در مواقعی که نشست گاز صورت می‌گیرد، به راحتی آن را تشخیص  دهند. ما همچنین می‌توانیم از ماشینهایی به نام «هضم‌کننده‌ها» که امروزه مواد آلی (زباله‌های گیاهی، جانوری و) را به گاز طبیعی تبدیل می‌کنند، استفاده کنیم. این کار جایگزین انتظار چند هزارساله برای گاز طبیعی شده است.

گاز طبیعی چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

ما گاز طبیعی را بصورت فوت مکعب یا مترمکعب و یا واحدهای حرارتی انگلیسی (Btu) اندازه گرفته و می‌فروشیم. یک Btu گرمای مورد نیاز برای افزایش حرارت یک پوند آب به اندازة یک درجة فارنهایت است. 10 آشپزخانه در حال فعالیت به اندازة‌10 Btu حرارت مصرف می‌کند. یک فوت مکعب گاز طبیعی حدود 1026 Btu حرارت دارد. یک جعبه با ابعاد 10×10×10 ، هزار فوت مکعب گاز طبیعی را در خود جای می‌دهد. برای مثال یک قالب آب نبات حدود 1000 But دارد.

*شرکتهای خطوط لوله گاز طبیعی را در حجم هزاران فوت مکعب یا Mcf.M که برابر با هزار است، می‌خرند.

گاز طبیعی چگونه ذخیره و تحویل داده می‌شود؟

شرکتهای گازی، آن را در محفظه‌های ذخیره سطحی یا زیرزمین و درچاههای گاز قدیمی جمع‌آوری می‌کنند. گاز تا زمانیکه مردم شروع به استفادة بیشتر گاز کنند (مثلاً‌در زمستان)، آن را همانجا می‌ماند و سپس به خطوط نیرو اضافه می‌شود. اگر گاز طبیعی تا دماهای بسیار پایین (تقریباً 260 ، درجة فارنهایت) سرد شود، به مایع تبدیل شده و می‌توان آن را بصورت مایع ذخیره کرد. درحالت مایع ، گاز طبیعی می‌تواند توسط کامیونها و سایر وسایل نقلیه حمل شده و برای تحویل به مردم حتی در سایر کشورها جابجا شود. در این حالت تنها 600/1 فضایی که در حالت گازی اشغال می‌کرد را اشغال می‌کند.

 

وقتی گاز برای مصرف وارد جامعه می‌شود، توسط لوله‌های کوچکتری به نام «لوله گاز» انتقال می‌یابد. خطوط بسیار کوچک به نام «خدمات گازی» به لولة گاز اتصال یافته و مستقیماً به خانه‌ها یا ساختمانها فرستاده می‌شوند.

گاز طبیعی به چه منظور مصرف می‌شود؟

 

حدود 23 درصد مصرف انرژی ایالات متحده از گاز طبیعی تأمین می‌شود بیش از نصف خانه‌های آمریکایی گاز طبیعی را به عنوان سوخت حرارتی اول خود استفاده می‌کنند.

گاز طبیعی مادة خام ضروری برای بسیاری از محصولات عمومی دیگر نیز است، مانند رنگها، کود، پلاستیک‌ها، ضدیخ، فیلم عکاسی، داروها و مواد منفجره، ما از پروپان به عنوان سوخت مناسبی برای کباب‌پزهای پشت خانه هم استفاده می‌کنیم.

صنعت به گاز طبیعی وابسته است. گاز طبیعی هزاران کاربرد دارد. گاز طبیعی برای تولید فولاد، شیشه، کاغذ، لباس، آخر، برق و غیره بکار می‌رود.

گاز طبیعی مادة خام ضروری برای بسیاری از محصولات عمومی دیگر نیز است، مانند رنگها، کود، پلاستیک‌ها، ضدیخ، فیلم عکاسی، داروها و مواد منفجره، ما از پروپان به عنوان سوخت مناسبی برای کباب‌پزهای پشت خانه هم استفاده می‌کنیم.

صنعت به گاز طبیعی وابسته است. گاز طبیعی هزاران کاربرد دارد. گاز طبیعی برای تولید فولاد، شیشه، کاغذ، لباس، آخر، برق و غیره بکار می‌رود.

کاربرد گاز طبیعی

 گاز طبیعی سوخت فسیلی پاک است. بخاطر همین ما آن را برای تولید آلوده‌کننده‌های نسبتاً کمتر مضر استفاده می‌کنیم، بطوریکه هوای ورودی و خروجی حاصل از استفادة آن پاک باقی می‌ماند. گاز طبیعی دارای ذرات معلق کمتری نسبت به ذغال و نفت دارد و هیچ ذرة خاکستر مانندی بعد از سوختن آن باقی نمی‌ماند

[ ۱۳٩۱/۸/٢۳ ] [ ٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین خزایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام به بازدیدکنندگان - این وبلاگ می کوشد تا مطالب تازه وجدیدی را در اختیار دانش آموزان -اولیا -پرسنل مدرسه وتمامی بازدیدکنندگان قرار دهد
موضوعات وب
RSS Feed

سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
<CENTER>مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت